|  |  | 

General Topics Hacking News

Bitcoin Rekora Koşuyor, Değeri 1000 Dolar’ı Aştı

Uzmanlar sanal para birimi Bitcoin’in değeri tarihinde ilk kez 1000 dolar sınırını aştığını belirtti.

Bitcoin’in gerçek para ile değiştirildiği belli başlı kuruluşlardan biri olan Mt. Gox’un yaptığı açıklama, sanal paranın suç şebekeleriyle bağlantısı konusunda kopan tartışmayı izliyor.

Bu ay başlarında ABD Senato’sunda Adalet Bakanlığı yetkilileri ve mali denetleme kurumu temsilcilerinin dinlendiği bir oturumda Bitcoin ”meşru bir mali hizmet” olarak tanımlandı.

Senato’daki bu komisyon toplantısından bu yana Bitcoin’in değeri artış trendine girdi.

Bitcoin sıklıkla internet üzerinden gerçekleşen yasadışı faaliyetlerle bağlantılı olarak anılıyor.

Uyuşturucu ticareti

Uyuşturucu madde satan internet sitesi Silk Road, geçen ay kapatılana dek, müşterileriyle ticaretini Bitcoin üzerinden yürütüyordu.

Yetkililerin Silk Road’u kapatması ardından Bitcoin’in değerinin de piyasalarda hızla düşeceği tahmin ediliyordu.

Fakat ABD’de mali denetçilerin bitcoin’i en azından yakın gelecekte yasaklamayı düşünmediğinin ortaya çıkması ardından, sanal paraya olan güven yeniden hızla arttı.

Bitcoin’i destekleyen çevreler, küresel para transferleri için çok etkin bir yöntem olduğunu söylüyor.

Bitcoin gelişticisi Mike Hearn, ”Bu paranın değerinin beş yıl gibi kısa bir süre içinde sıfırdan 1000 dolara tırmanması şaşkınlık verici.” diyor.

ABD Senatosu’ndaki Bitcoin oturumu, Silk Road sitesine düzenlenen baskını izlemişti.

Kafalar karışık

Senato, adli ve mali yetkililerin görüşlerini dinledi; FBI ve Amerikan Hazinesi’nin konuyla ilgili değerlendirmelerini ele aldı.

Komisyonun başkanı Senatör Thomas Carper, açılış konuşmasında, ”Dolaşıma giren sanal para birimleri, özellikle de Bitcoin, kimilerinin kafasında hayranlık, kimilerindeyse korku uyandırıyor. Bizim gibi geriye kalan kesimin ise kafasını iyice karıştırdı.” dedi.

Komisyona yazılı bir açıklama yollayan Federal Soruşturma Bürosu FBI, sanal para birimlerinin ”meşru bir mali hizmet” sağladığını kabul ettiklerini, fakat ”kötü niyetli insanlar tarafından” suistimal edilebildiğini söylüyor.

Amerikan Adalet Bakanlığı yetkilileri, Bitcoin’in uyuşturucu ticareti, çocuk pornosu ve büyük çaplı yolsuzluk olayları gibi alanlarda giderek daha çok kullanıldığına tanık olunduğunu kaydediyor.

bitcoin-rekora-kosuyor-degeri-1000-dolari-asti

ABOUT THE AUTHOR

Application Security , Information and Software Security Specialist Ethical Hacker and Pentester

POST YOUR COMMENTS