|  | 

General Topics

Turkcell Fatura Bildirimi Virüsü – Cryptolocker/Malware/Ransomware

img-responsive

Selamlar,

 

Bu sabah yeni bir mail daha geldi bu sefer Turkcell Fatura Bildirimi, anlaşılan heryerden gelmeye devam edecek. Rar, ZIp veya herhangi bir şekilde sıkıştırılmış biçimde gelen hiç bir dosyayı direkt olarak açıp çalıştırmayın. İçerisinde exe var ise kesinlikle silmenizi öneririm. Hiçbir kurumsal firma size fatura bilginizi EXE uzantılı göndermez.

Bu dosyada bir uzun zamandır gündemde olan FATMAL ile aynı yapıda dosyalarını şifreleyerek sizden para isteyecektir.

Mail bakir@turkcell-fatura.biz adresinden geliyor fakat sizlere daha farklı adreslerden gelebilir.

Turkcell Fatura Bildirimi Virüslü Mail

Turkcell Fatura Bildirimi Virüslü Mail

turkcell-fatura-bildirimi-virusu-cryptolockermalwareransomware

ABOUT THE AUTHOR

Application Security , Information and Software Security Specialist Ethical Hacker and Pentester

13 Comments

 1. Anıl

  Aynen, meral@turkcell-fatura.biz adresinden bize geldi, decrypt programlarını satmak için kendi virüslerini bu şekilde salıyorlar ve 1000 tl’ye yakın bir fiyat veriyorlar. Bir arkadaşımız da açmış maalesef ve şuan için çözümü yok, çeşitli antivirüs firmaları bu konu üzerinde çalışıyor, zamanınız varsa dosyalarınızı yedekleyip 1 ay kadar çözümü beklemeniz, 1 – 1,5 ay içinde çözümlenir diye tahmin ediyorum.

   • okan solak

    çözüldü derken nasıl çözüldü

   • yavuz

    nasıl çözüldü bir bildiğinizmi var

   • Murat Kaya

    Geçen sene (2014) versiyonu için online bir çözüm sunuldu fakat güncel olanlar için bir çözüm yok şimdilik.

 2. tully

  Biraz önce bana da gelmiş. Dosyayı indirdim ancak çalıştırmak istediğimde bilgisayar zararlı yazılım diyerek engelledi.Yani çalıştırmadım.Dosyayı da hemen sildim.Sizce şu an virüs bulaşmış mıdır?

 3. halil

  Bize de geldi. Arkadaş çalıştırınca virüs lokal dosyaları şifrelemiş. Symantec engellememiş. Tüm lokal dosyalar şifrelendi. Norton Power Saver ile trojanın dosyalarını temizledim. Burası yakında dolar diye düşünüyorum:)

 4. Hakan

  Merhabalar,

  Size gelen virüsü belirtmiş olduğum mail adresime göndermeniz mümkün müdür acaba. Çalışanlarıma gösterip bilgilendirme yapacağım.

  Teşekkürler.

 5. Yasin sahin

  Aynı şekilde bana da geldi açmış bulunduk exa veresiye programım calismiyor resimler açılmıyor Excel WORLD dosyalarım açılmıyor yokmu bi caresi

   • Murat Kaya

    Bahsedilen sanırım geçen seneki versiyon için bu seneki versiyon için bir çözüm yok henüz. Sadece şunu yapabilirsiniz, sunucu veya bilgisayarınızda Shadow Copy özelliği etkin ise Shadow Explorer tarzı programlar ile gölge kopyalardan kurtarma şansınız var. Ama ben bugüne kadar bu özelliği kullanan pek kullanıcı görmedim açıkçası.

 6. Eylem

  bana da aynı şekilde mail geliyor. turkcell fatura detayınız diye. fake oldugu belli ancak konu hakkında bilgi sahibi olmayan meraklı insanlar açıp virüs yiyebiliyor. uyaralım yine burdan.

POST YOUR COMMENTS